3 RADI

3 RADI

Guļbūves

GUĻBŪVJU ĒKAS

   Latvijas ainavā brusu guļbūves nu jau ir sastopamas bieži. Arī senajā apbūvē tas nebija retums, un to var redzēt Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā. Senāk visbiežāk  brusas tika apzāģētas un veidoti savienojumi kā tradicionālām roku darba guļbūvēm.
   Gatavot guļbūves no brusām- apzāģētiem baļķiem – visticamāk lika iespēja tos šādā veidā ātrāk izžāvēt un šī galamateriāla mazākas kaprīzes būvniecībā. Brusām “mazākas kaprīzes” nozīmē – iespēja izžāvēt to gandrīz līdz vidusdaļai, mazāks mitruma % kopumā visai brusai, mazāka iespēja “mesties”, griezties, mainīties un arī iemesls, ka ēkas iekšsiena veidojas kā taisna siena bez izciļņiem.
   Mūsdienās brusu žāvēšanu nodrošina kaltes, kas saīsina žāvēšanas procesu līdz 2-3 nedēļām, salīdzinot ar seno dabisko metodi, kad materiālus žāvēja 1-2-3 gadus. Līdz ar to kļūst mazāk svarīgs koka ciršanas laiks, jo materiāla sagādē, lai nodrošinātu to pieejamību visa gada laikā, ciršanu veic tad, kad tā ir iespējama.  Iespējams brusas kaprīzes vairāk parādīsies laikā, kas nav atbilstošs senajiem nosacījumiem. Bet tā kā šis kaprīžu process parasti notiek žāvēšanas laikā, tad tas neietekmē ēkas izskatu, jo mēs – ražotāji, saņemam un ražošanā izmantojam tikai kvalitatīvas taisnas brusas “bez kaprīžu” pazīmēm. Brusu guļbūvēm visbiežāk tiek izmantotas 140mm vai 190mm brusu dimensijas sienu biezumam, bet brusu augstums ir 190mm. Visbiežāk pritiņas-pirtis tiek projektētas ar 140mm biezām sienām, tātad sienām izmantotas brusas 140mmx190mm. Atsevišķas mazās pirtiņas piedāvājam pat ar 90mm biezām sienām, jeb 90x190mm brusām. Savukārt dzīvojamo māju sienas veido 190x190mm brusas.
   Montāžas laikā starp guļbūves sienu brusām tiek likts siltinājums – linu vai kaņepju pakulas. Montējot sienas, to paredzētajās vietās jau tiek iemontētas logu un ārdurvju kārbas. Atliek tikai gatavot logu/durvju vērtnes. Uzreiz pēc sienu montāžas turpinās jumta konstrukcijas montāža, jo šeit tas ir viens komplekts. Sausām žāvētām detaļām nav nepieciešams gaidīt ēkas nosēšanos 2 gadus, kā tas ir pie “ zaļajām guļbūvēm” – gan jumta darbus, gan iekšdarbus iespējams veikt uzreiz pēc konstrukciju montāžas.
   Mūsu guļbūvju projektiem mansarda ārsienas visbiežāk tiek projektētas kā karkasa sienas. Tā ir brusu karkasa konstrukcija, ārējais dēļu apšuvums, vēja izolācija un siltumizolācijas karkass. Klients noteikti var pats plānot siltumizolācijas materiāla veidu un biezumu.
   3 RADI mājas lapā sadaļā  pieejami vairāk kā 60 arhitektūras skiču projekti  – mājas, viesu mājas, lauku mājas, brīvdienu mājas, vasaras mājas, vasarnīcas, namiņi, kempingi, dārza mājiņas, viesu namiņi, pirtis, pirtiņas, lapenes, nojumes, grilla mājiņas, garāžas, autonojumes, saimniecības ēkas, šķūņi un citas koka konstrukcijas…
   Pēc pieprasījuma tiek nosūtītas tāmes piegādes komplektam un prognozētas aptuvenas kopējās būvniecības izmaksas. Ja starp projektiem neatrodat savu ideālo dizainu vai plānojumu, tad varam veidot individuālu projektu.